OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Naše projekty » Valašské kláty

Valašské kláty

 

Kláty, tedy dřevěné úly s lidskými obličeji, kdysi svérázně zdobily každý druhý valašský dvorek. Dříve velmi oblíbené lidové řemeslo – vyřezávání a zdobení klátů – však již bohužel prakticky zaniklo. Proto se Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí rozhodl tuto krásnou krajovou tradici obnovit a zároveň tím symbolicky podpořit velmi důležitou práci včelařů. Od roku 2006 pořádáme řezbářské dílny, na nichž zkušení valašští řezbáři učí účastníky základům vyřezávání a pomáhají jim vytvořit kláty podle vlastní invence. Okrasných nebo i funkčních klátů již byla vyřezána bezmála stovka a můžete se s nimi setkat na nejrůznějších místech Valašska - kromě jednotlivě rozmístěných solitérů je jich na Pustevnách asi 15, na Kohútce 20 a u Willíkova Saloonu na Pulčíně už přes 30.

V předchozím projektu „Experimentální dílny – výroba klátů", který podpořilo MŽP ČR, zkušení řezbáři spolu se zájemci o toto řemeslo a dalšími účastníky výtvarných dílen v letech 2013–14 vyřezali přes 50 funkčních i okrasných klátů. Na podporu pěší turistiky v Javorníkách pak navíc vyráběli také krytá posezení, rozcestníky, označníky i další drobnější dřevěné výrobky.

V letošním roce 2014 jsme se rozhodli ve výrobě valašských klátů pokračovat a realizovali jsme společně s přeshraničním slovenským partnerem Javorníky o. z. projekt s názvem "Zachování a rozvoj řezbářské tradice výroby klátů (úlů)", který byl podpořen z Fondu mikroprojektů regionu Bíle-Biele Karpaty.
Bližší informace o tomto projektu jsou na internetových stránkách "Valašské Kláty" (odkaz na stránky zde)

skládačka ke stažení ZDE

 

 

Výroba okrasných klátů na Kohútce

 

 

 

 

 

 

 

Aktuality

5. 7. 2020

Čapí sledování

archív

Publikace

skenování0002.jpg
 

  

Děkujeme


Sledujte nás
 

TOPlist