KDO JSME
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je spolek, jehož hlavním posláním je ochrana přírody, krajiny a životního prostředí, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života.
Severomoravské regionální sdružení ČSOP (SmRS ČSOP) Valašské Meziříčí je pobočný spolek Českého svazu ochránců přírody, registrovaný ve Spolkovém rejst-
říku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou L49296.
SmRS ČSOP vzniklo ve Valašském Meziříčí v říjnu roku 1995 a sdružuje více než
40 základních organizací Českého svazu ochránců přírody, plní mimo jiné i funkci jejich informačního a koordinačního centra na Severní Moravě a ve Slezku. Naše činnost je velmi rozmanitá, kromě praktické ochrany přírody a krajiny se zabýváme ekologickou výchovou, vzděláváním a osvětou dětí, mládeže i široké veřejnosti. Od roku 2014 provozujeme v areálu bývalých kasáren ve Valašském Meziříčí Valašské ekocentrum, kde pořádáme osvětové akce, přednášky, výstavy a řemeslné dílny pro veřejnost, výukové programy pro děti a budujeme ukázkovou přírodní Zahradu Poznání.
Statutárním zástupcem organizace je předseda Petr Orel.
Další členové Výboru SmRS ČSOP v roce 2015
Miroslav Dvorský – místopředseda Ivana Diváková – hospodářka
Jana Holinková, Martin Hlaváč, Ing. Petr Křístek, Bára Šimečková
Karel Kredba – revizor
Sídlo organizace: Šafaříkova 555, 757 01 Valašské Meziříčí, IČO 64123162 Bankovní spojení – Česká spořitelna, č. ú. 243 555 4319/0800
Webové stránky www.ochranci.cz
Facebook www.facebook.com/ochranci
CO JSME V ROCE 2015 DĚLALI
Jako každoročně vycházela naše činnost z přijatých a realizovaných projektů – z programu Ochrana biodiverzity ČSOP, NF NET4GAS, dotace Zlínského kraje, Města Valašské Meziříčí a z vlastní hospodářské činnosti.
I. ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA, VZDĚLÁVÁNÍ A OSVĚTA
Po celý rok 2015 jsme pořádali environmentálně zaměřené vzdělávací a osvětové akce pro rodiny s dětmi, mládež i veřejnost, výukové programy pro základní i mateřské školy. Aktivity byly součástí zajištění udržitelnosti projektů Valašské ekocentrum – rekonstrukce (podpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce v letech 2012–2014) a Příroda nezná hranic (podpořen z Evropských fondů Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR – ČR v letech 2009–2013).
Příroda zblízka
Projekt, který umožnil zejména dětem a mládeži bezprostřední kontakt s přírodou a přispěl k budování jejich pozitivního vztahu k živé přírodě a životnímu prostředí okolo nás.
Program Národní síť EVVO – ekologické výukové programy
Realizaci terénních ekologických výukových programů pro školy podpořil Zlínský kraj.
Na provoz Valašského ekocentra v roce 2015 významně přispělo Město Valašské Meziříčí.
V roce 2015 jsme uskutečnili tyto aktivity:
Přednášky
Uspořádali jsme celkem 8 přednášek na téma ochrany ptactva a šelem, v cyklu
„Zážitky z cest“ jsme účastníkům přiblížili Irán, Brazílii, Izrael, Ladakh a Finsko. Přednášky proběhly v příjemném prostředí Valašského ekocentra.
Osvětové akce a exkurze
Zorganizováno bylo celkem 14 osvětových akcí a odborných exkurzí zaměřených na problematiku ochrany přírody a krajiny, živých zahrad a podporu trvale udržitelného života a kulturního dědictví. Účastníky akcí byli členové ČSOP a SZOPK,
rodiny s dětmi, studenti, odborná a laická veřejnost. V areálu Valašského ekocentra
proběhlo již tradiční Vítání ptačího zpěvu s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků, zejména pro rodiny s dětmi bylo určeno Jablkohraní a pro odvážné a zvídavé Netopýří noc. Velkým zážitkem pro všechny zúčastněné bylo setkání s živým mládětem rysa ostrovida a s tím spojená přednáška o těchto nádherných šelmách. Na konci roku se měla možnost veřejnost seznámit s adventními a vánočními tradicemi v programu Advent a Vánoce na Valašsku za doprovodu pěveckého smíšeného sboru Harmonia z Hranic na Moravě. Poslední akcí roku bylo Zdobení
&
vánočního stromečku pro ptáky.
Výstavy
Ve Valašském ekocentru se uskutečnila výstava barevných fotografi í Ptáci u nás i ve světě a Izrael – země Ježíšova, slovenskou výstavu Mokrade – poklady přírody nám zapůjčila partnerská organizace SZOPK a byla umístěna v SVČ Domeček ve Valašském Meziříčí.
Fotografi cké semináře
Dva semináře pro amatérské fotografy Fotografi e přírody a Podzim v Bielych Karpatoch byly zaměřeny na karpatskou krajinu a její detail.
Karpatský poutník
I v roce 2015 pokračovala mezinárodní spolupráce kolektivů mladých ochránců přírody (Karpatských poutníků) z Valašského Meziříčí, Hulína a Považské Bystrice, která vznikla v rámci projektu Příroda nezná hranic. Uskutečnili jsme celkem 4 akce, zaměřené na poznávání přírodního a kulturního dědictví v příhraniční oblasti – společně jsme poznávali orchidejové louky Vsetínských vrchů, obdivovali kvetoucí lačnovské šafrány na Hornolidečsku, vylezli na vrchol v NPR Kĺak v Malé Fatře a navštívili Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách.
Kurzy tradičních lidových řemesel
Uspořádali jsme 4 řemeslné dílny - pletení košíků z proutí, kurz na zpracování vlny a předení na kolovrátku, výrobu adventních věnců a pro děti výrobu létéček a tatarů. Všechny dílny se uskutečnily v budově Valašského ekocentra.
Výukové programy pro školy
Celkem bylo realizováno 15 výukových programů pro děti z mateřských a základních škol – tematicky se týkaly Velikonoc, Vánoc a zvířat kolem nás – Netopýři a les, Ptáci , Podzim na zahradě, Podzim – stromy a keře, Jak se zvířátka chystají na zimu.
Přírodní Zahrada poznání
Na pronajatých pozemcích v areálu zahrady a sadu Valašského ekocentra jsme pokračovali v budování přírodní výukové Zahrady poznání. Do konce roku se podařilo vybudovat Motýlí záhon a bylinkovou spirálu, broukoviště, hmyzovníky, vyvěsit další ptačí budky a vysadit nové stromy a keře. Při budování zahrady nám v rámci praxí pomáhali studenti střední zemědělské školy v Novém Jičíně, mladí ochránci přírody z oddílu FALCO Valašského Meziříčí a také dospělí dobrovolníci.
II. PRAKTICKÁ OCHRANA PŘÍRODY A MAPOVÁNÍ
Ochrana ohrožených hnízd čápa bílého
Péče o ohrožená hnízda čápů bílých na severovýchodní Moravě. Na základě žádostí OŽP KÚ bylo provedeno stěhování a úprava hnízd v Brušperku, Štítné nad Vláří, Čeladné a obci Úvalno. Současně jsme prováděli kontrolu obsazení a vyhodnocení úspěšnosti hnízdění čápa bílého v okrese Vsetín a kroužkování mláďat na dostupných hnízdech.
Tůně pro rozmnožování obojživelníků
Vyhloubení tůně v lokalitě Babská v CHKO Beskydy. Lokalita je významných refugiem obojživelníků. Finančně podpořeno z programu Ochrana biodiverzity MŽP a SCHKO Beskydy.
Mapování motýlů
Dva projekty podpořené v programu na Ochranu biodiverzity MŽP, ÚVR ČSOP a Lesů |ČR, s.p. zaměřené na mapování denních motýlů v k.ú. Lužná a Lidečko a potvrzení výskytu jasoně dymnivkového v Javorníkách a ve Veřovických vrších.
Ochrana netopýrů vázaných na panelové domy a ochrana jejich úkrytů
Mapování výskytu netopýrů v panelových domech v místní části Krásno n.B, sídlišti Vyhlídka II a ulici Tolstého, se zaměřením na dosud nezateplené domy, v jejichž blízkosti byla potvrzena přítomnost netopýrů v roce 2014. Zjištěná data byla předána pracovníkovi OŽP ve Valašském Meziříčí a dohodnut postup v případě realizace stavebních úprav domů.
Finančně podpořen z programu Ochrana biodiverzity MŽP, ÚVR ČSOP a Lesů ČR, s. p..
Péče o handicapované živočichy
Celoroční péče o živočichy, převážně drobné pěvce vypadlé z hnízd nebo sražené autem či po nárazu do překážky, mladé ježky východní ke konci podzimu a také netopýry, zalétlé do bytových či kancelářských prostor. Všem handicapovaným živočichům jsme poskytli základní ošetření a těm, které se nepodařilo vrátit do přírody jsme zajistili převoz do Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Moravě. Finančně podpořilo Město Valašské Meziříčí.
Přírodní památka Stříbrník v CHKO Beskydy
Kosení květnatých luk a likvidace posečené trávy na ploše 1,30 ha a výřez náletu 0,4 ha v PP Stříbrník na katastru obce Hovězí v CHKO Beskydy. Finančně podpořila Správa CHKO Beskydy.
III. Životní prostředí a ochrana přírody, poradenství
Starostlivost o studničky-cesta k zachovaniu prírodných hodnot –
Udržitelnost mezinárodního projektu Slovenského svazu ochránců přírody a krajiny, zaměřeného na vyhledávání studánek v příhraniční oblasti Javorníků, jejich vyčištění, úpravu a zastřešení, provedení hydrobiologických průzkumů. V roce 2015 jsme pokračovali v udržitelnosti tohoto projektu monitoringem a údržbou zastřešených studánek.
Prosazování práva – účast ve správních řízeních
V roce 2015 jsme se zúčastnili 15 správních řízení, která probíhala na území Zlínského kraje a ve valašskomeziříčském regionu. Týkala se především kácení stromů a záměrů s rozsáhlým dopadem na přírodu, krajinu a životní prostředí regionu. Díky naší účasti se podařilo minimalizovat nebo dočasně zastavit realizaci záměrů, které by měly zásadní dopady na přírodu a krajinu. Podařilo se např. zamezit zavezení zavodněných štěrkoven u obce Choryně.
Poskytování informací a poradenství
Poradenství v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a v souvisejících oblastech pro občany, obce, podnikatele i další subjekty. Poskytnuto přes 200 evidovaných poradenských intervencí. Poradenské služby byly poskytovány telefonicky, pomocí elektronické pošty či osobně v kancelářských prostorách Valašského ekocentra v provozní době 8–16 hodin, každý pracovní den. Na dotazy odpovídali pracovníci SmRS ČSOP, v případě složitějších dotazů bylo využíváno širokého okruhu odborníků a dalších externích spolupracovníků.
Veřejnost byla o činnosti a zapojení ČSOP do aktuálních problémů ochrany přírody a životního prostředí v našem regionu informována téměř každý týden prostřednictvím médií (tisk, rozhlas i televize).
Hospodaření v roce 2015
ROZVAHA k 31. 12. 2015 (v korunách)
AKTIVA 1. 1. 2015 31. 12. 2015 PASIVA 1. 1. 2015 31. 12. 2015
A. Vlastní zdroje celkem |
4 295 592 |
4 246 550 |
I. Jmění celkem |
4 553 844 |
4 180 260 |
Vlastní jmění |
4 553 844 |
4 180 260 |
II. Výsledek hospodaření celkem |
- 258 252 |
66 290 |
|
|
|
Výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení - 258 252 |
66 290 |
|
B. Cizí zdroje celkem |
- 168 120 |
97 432 |
|
|
|
|
|
|
III. Krátkodobé závazky celkem |
- 168 120 |
47 468 |
Dodavatelé |
24 610 |
3 538 |
|
|
|
Ostatní daně a poplatky |
0 |
250 |
Závazky ve vztahu k SR |
-718 084 |
0 |
Dohadné účty pasivní |
0 |
43 680 |
Ostatní krátkodobí fi n. výpomoci |
525 354 |
0 |
IV. Jiná pasiva celkem |
0 |
49 964 |
Výnosy příštích období |
0 |
49 964 |
A. Dlouhodobý majetek celkem |
3 761 410 |
3 680 078 |
II. Dlouhodobý hmotný majetek celkem |
3 912 763 |
3 912 763 |
Pozemky |
35 000 |
35 000 |
Stavby |
3 802 763 |
3 802 763 |
Movité věci |
75 000 |
75 000 |
|
|
|
IV. Oprávky k dlouhodobému majetku celkem |
151 353 |
232 685 |
Oprávky ke stavbám |
76 353 |
157 685 |
Oprávky k movitým věcem |
75 000 |
75 000 |
B. Krátkodobý majetek celkem |
366 062 |
663 904 |
I. Zásoby celkem |
34 000 |
0 |
Materiál na skladě |
34 000 |
0 |
|
|
|
II. Pohledávky celkem |
1 939 |
45 283 |
Odběratelé |
939 |
883 |
Provozní zálohy |
1 000 |
44 400 |
|
|
|
III.Krátkodobý fi nanční majetek celkem |
324 607 |
612 724 |
Pokladna |
11 098 |
7 808 |
|
|
|
Účty |
313 509 |
604 916 |
IV.Jiná aktiva celkem |
5 516 |
5 897 |
Náklady příštích období |
5 516 |
5 897 |
PASIVA CELKEM 4 127 472 4 343 982
AKTIVA CELKEM 4 127 472 4 343 982
VÝKAZ ZISKU A ZTRÁTY ke dni 31. 12. 2015 (v korunách)
Položka |
|
rok 2015 |
A. Náklady |
|
668 351 |
I. Spotřebované nákupy celkem 279 556 spotřeba materiálu 221 778 spotřeba energie 54 384 spotřeba ostatních neskladovatelných dodávek 3 394
II. Služby celkem |
176 833 |
opravy a udržování |
35 168 |
cestovné |
11 104 |
náklady na reprezentaci |
3 091 |
ostatní služby |
127 470 |
III. Osobní náklady celkem |
94 505 |
mzdové náklady |
94 505 |
|
|
|
|
IV. Daně a poplatky celkem |
4 025 |
daň silniční |
250 |
ostatní daně a poplatky |
3 775 |
V. Ostatní náklady celkem |
32 100 |
úroky |
|
kurzové ztráty |
11 843 |
jiné ostatní náklady |
20 257 |
VI. Odpisy, prodaný majetek, … celkem |
81 332 |
odpisy dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku |
81 332 |
NÁKLADY CELKEM 668 351
B. Výnosy 734 641
I. Tržby za vlastní výkony a za zboží celkem 238 051
tržby z prodeje služeb |
232 547 |
|
|
IV. Ostatní výnosy celkem |
200 064 |
Úroky |
38 |
kurzové zisky |
1 738 |
jiné ostatní výnosy |
198 288 |
VI. Přijaté příspěvky celkem |
115 000 |
přijaté příspěvky (dary) |
115 000 |
VII. Provozní dotace celkem |
181 526 |
provozní dotace |
181 526 |
Výnosy celkem |
734 641 |
Výsledek hospodaření před zdaněním |
66 290 |
Výsledek hospodaření po zdanění 66 290
Severomoravské regionální sdružení ČSOP Valašské Meziříčí děkuje za poskytnuté dotace, sponzorské příspěvky, fi nanční i morální podporu a spolupráci těmto institucím, organizacím a osobám: Firmy a fi remní fondy:
Kompakt – Lubomír Šumbera, s. r. o., Valašské Meziříčí
Austin Detonator, s. r. o., Vsetín
ROBE LIGHTING, s.r.o, Rožnov p.R
CS CABOT spol. s r.o. Valašské Meziříčí
ON Semiconductor Valašské Meziříčí Valware, Valašské Meziříčí DEZA a.s.
NET4GAS
Podporovatelé a spolupracující instituce:
Město Valašské Meziříčí
ÚVR ČSOP Praha
ZO ČSOP sdružené v SmRS ČSOP
Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, ÚV svazu Prievidza
ZO SZOPK Považská Bystrica
Stanice pro záchranu živočichů Bartošovice
Správa CHKO Beskydy
Zlínský kraj
Autobusová doprava Svoboda, Valašské Meziříčí
SVČ Domeček, Valašské Meziříčí
Střední průmyslová škola stavební, Valašské Meziříčí
Městská policie a Policie ČR, Valašské Meziříčí Muzeum regionu Valašsko, Vsetín a Valašské Meziříčí Lesy České republiky, s. p.
Správa Zbrašovských aragonitových jeskyní, Teplice nad Bečvou
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Kroměříž
Diakonie ČCE – středisko Valašské Meziříčí
Média:
TV Beskyd, Valašské Meziříčí
Česká televize Ostrava a Zlín
Česká tisková kancelář Zlín
Český rozhlas Radiožurnál Brno, pracoviště Zlín
Echo Valašska
Valašský deník
Týdeník Jalovec
DM Video Milan Pustějovský
Městský zpravodaj Valašské Meziříčí Obelisk