OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Aktuality » Konference "Voda v krajině"

Více než 30 účastníků se v sobotu 29.srpna zúčastnilo v ekocentru konference zaměřené na problematiku vody v naší krajině.

 

    V úvodní přednášce se Doc. RNDr. Martin Rulík, PhD. z Katedry ekologie a životního prostředí PřF UP v Olomouci zaměřil na vodu v krajině v kontextu probíhajících  změn klimatu a dlouhodobého využívání naší krajiny. Díky regulaci toků a nevhodnému hospodaření na zemědělské půdě i v lesích  není naše krajina schopna zadržovat a akumulovat vodu. Voda z krajiny rychle odteče, narušen je malý koloběh vody.  Adaptace na klimatické změny a prevence dalších škod vyvolaných povodněmi a suchem vyžadují změnu našeho myšlení, řešením je alternativní přístup k využívání krajiny, nastíněna byla řada opatření, směřující ke zvýšení retence krajiny pro vodu.


 


   Ve druhé přednášce prezentoval Doc. Mgr. Milan Geršl, PhD. z Agronomické fakulty  Mendelovy univerzity v Brně vodu v krasové krajině, kdy především podzemní voda v krasové krajině je jednou z nejpůsobivějších a zároveň nejzranitelnějších vod na znečistění i ze vzdálených zdrojů. Současně zmínil i rizika výstavby VD Skalička s ohledem na nedaleký  Hranický kras.

 

  V poslední přednášce se Mgr.Jan Husák z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně a středoškolský učitel na GFP ve VM věnoval interpretaci problematiky vody v krajině ve školním a mimoškolním vzdělávání, nastínil inovativní výukové metody a využití simulačních her a moderních technologií pro prezentaci tohoto environmentálního tématu.

 

     Po přednáškách následovala tématicky zaměřená exkurze " Jak zadržet vodu na kopci" do Tichova, kde nás pan Petr Šobáň provedl svými pozemky a ukázal nám, jak vodu, která by bez užitku zejména při přívalových a dlouhodobých srážkách z krajiny rychle odtekla, dokázal jednoduchými opatřeními v krajině zadržet a využít na zavlažování sadů i např. napuštění koupacího jezírka.

 

Konference se uskutečnila v rámci  našeho projektu Putování s kapkou vody, podpořeného z  Grantového programu Plzeňského Prazdroje.

 

Text a foto: Mirek Dvorský

Publikace

publikace_NaucneStezkyVM2.jpg
 

  

Děkujeme


Sledujte nás
 

TOPlist