Příroda nezná hranic
Projekt podpořila Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj |
V pondělí 9. září 2013 byl slavnostně ukončen mezinárodní environmentální projekt „Příroda nezná hranic“. Jeho realizátory byli Severomoravské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí (SmRS ČSOP) a Ústredný výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Prievidza (ÚV SZOPK).
Projekt trval 36 měsíců a byl finančně podpořen z Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR. Jeho hlavním cílem je mezinárodní spolupráce při aktivní ochraně přírody, výzkumu i environmentální osvětě.
Program projektu v mnohém tematicky navázal na předchozí projekt „Valašské centrum pro udržitelný rozvoj“, který v letech 2006–2008 úspěšně realizovalo SmRS ČSOP s podporou Evropského sociálního fondu. Byla posílena síť center obou organizací, která se věnují především environmentální osvětě a výchově.
V regionech na hranici ČR-SR se tedy opět rozšířila nabídka přednášek, vzdělávacích a odborných seminářů, akcí pro děti a mládež včetně tzv. vyloučených skupin a dalších aktivit. Výrazně rozšířen byl i atraktivní program práce s přírodními materiály a řemeslné dílny podporující zachování lidových řemesel.
Seznam pořádaných akcí najdete ZDE
Seznam center projektu poskytujících poradenství a další služby je ZDE
Hlavní přeshraniční partner projektu: Slovenský zväz ochrancov prírody a krajinyÚstredný výbor Nábrežie sv. Metoda 17 971 01 Prievidza http://www.szopk.sk/index.htm |
Partnerské organizace v ČR:
ČSOP VIA Hulín
http://nature.hyperlink.cz/via/pnh_main.htm
Český svaz ochránců přírody ZO 60/03 Planorbis Kroměříž
http://www.naucnastezka.cz/
Český svaz ochránců přírody ZO 70/02 Nový Jičín
http://www.csopnj.cz/
Více se obě partnerské organizace věnovaly praktickému managementu zvláště chráněných i jiných cenných území, odborným průzkumům zvláště hodnotných části přírody a krajiny v příhraničních oblastech či podpoře účasti občanských sdružení na řešení veřejných problémů. Významným a novým pilotním tématem je také ochrana vody. Prostřednictvím dílčí aktivity „Studánky k pohraničí“ se lidé aktivně zapojovali do ochrany drobných vodních zdrojů a získávali povědomí o ceně vody, ohrožení přírodních zdrojů a možnostech jejich ochrany.
Všechny akce byly přístupné zájemcům z obou republik a bude u nich kladen důraz na rozvoj česko-slovenské spolupráce. Také lektory si realizátoři z obou republik „zapůjčovali“ mezi sebou a vzhledem ke stále zřejmější jazykové bariéře jsme do akcí zapojovali i děti a mládež, které v praxi znovu získávaly vztah k dříve blízkému jazyku. Jedním z hlavních principů projektu je společná práce v terénu, která upevňuje neformální vztahy.
Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) a Český svaz ochránců přírody (ČSOP) patří k největším nevládním organizacím zabývajícím se konkrétní ochranou přírody v partnerských republikách. Spolupracují již 30 let a jsou mimo jiné významnou oporou a spolupracovníky státní ochrany přírody (SOP) obou států.
RNDr. Oľga Removčíková, předsedkyně SZOPK Prievidza
Mgr. Kamil Navrátil, předseda SmRS ČSOP Valašské Meziříčí
Tisková zpráva ve slovenštině ZDE
Aktuality
Mezinárodní sčítání vodních ptáků
Ptačí hodinka
Ptačí hodinka aneb sčítáme ptáky na krmítku
Publikace
Děkujeme
Sledujte nás