OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Příroda nezná hranic » Příroda nezná hranic

Příroda nezná hranic

Projekt podpořila Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj

V pondělí 9. září 2013 byl slavnostně ukončen mezinárodní environmentální projekt „Příroda nezná hranic“. Jeho realizátory byli Severomoravské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí (SmRS ČSOP) a Ústredný výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Prievidza (ÚV SZOPK).


 

Projekt trval 36 měsíců a byl finančně podpořen z Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR. Jeho hlavním cílem je mezinárodní spolupráce při aktivní ochraně přírody, výzkumu i environmentální osvětě.

Program projektu v mnohém tematicky navázal na předchozí projekt „Valašské centrum pro udržitelný rozvoj“, který v letech 2006–2008 úspěšně realizovalo SmRS ČSOP s podporou Evropského sociálního fondu. Byla posílena síť center obou organizací, která se věnují především environmentální osvětě a výchově.

V regionech na hranici ČR-SR se tedy opět rozšířila nabídka přednášek, vzdělávacích a odborných seminářů, akcí pro děti a mládež včetně tzv. vyloučených skupin a dalších aktivit. Výrazně rozšířen byl i atraktivní program práce s přírodními materiály a řemeslné dílny podporující zachování lidových řemesel.

Seznam pořádaných akcí najdete ZDE
Seznam center projektu poskytujících poradenství a další služby je ZDE

 

Hlavní přeshraniční partner projektu:

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny
Ústredný výbor
Nábrežie sv. Metoda 17
971 01 Prievidza
http://www.szopk.sk/index.htm

 

Partnerské organizace v ČR:

ČSOP VIA Hulín
http://nature.hyperlink.cz/via/pnh_main.htm

Český svaz ochránců přírody ZO 60/03 Planorbis Kroměříž
http://www.naucnastezka.cz/

Český svaz ochránců přírody ZO 70/02 Nový Jičín
http://www.csopnj.cz/

Více se obě partnerské organizace věnovaly praktickému managementu zvláště chráněných i jiných cenných území, odborným průzkumům zvláště hodnotných části přírody a krajiny v příhraničních oblastech či podpoře účasti občanských sdružení na řešení veřejných problémů. Významným a novým pilotním tématem je také ochrana vody. Prostřednictvím dílčí aktivity „Studánky k pohraničí“ se lidé aktivně zapojovali do ochrany drobných vodních zdrojů a získávali povědomí o ceně vody, ohrožení přírodních zdrojů a možnostech jejich ochrany.

Všechny akce byly přístupné zájemcům z obou republik a bude u nich kladen důraz na rozvoj česko-slovenské spolupráce. Také lektory si realizátoři z obou republik „zapůjčovali“ mezi sebou a vzhledem ke stále zřejmější jazykové bariéře jsme do akcí zapojovali i děti a mládež, které v praxi znovu získávaly vztah k dříve blízkému jazyku. Jedním z hlavních principů projektu je společná práce v terénu, která upevňuje neformální vztahy.

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) a Český svaz ochránců přírody (ČSOP) patří k největším nevládním organizacím zabývajícím se konkrétní ochranou přírody v partnerských republikách. Spolupracují již 30 let a jsou mimo jiné významnou oporou a spolupracovníky státní ochrany přírody (SOP) obou států.

RNDr. Oľga Removčíková, předsedkyně SZOPK Prievidza

Mgr. Kamil Navrátil, předseda SmRS ČSOP Valašské Meziříčí

Tisková zpráva ve slovenštině ZDE

 

Publikace

publikace_KarpatskyPutnik.jpg
 

  

Děkujeme


Sledujte nás
 

TOPlist