OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Naše projekty » Valašské kláty

Valašské kláty

 

Kláty, tedy dřevěné úly s lidskými obličeji, kdysi svérázně zdobily každý druhý valašský dvorek. Dříve velmi oblíbené lidové řemeslo – vyřezávání a zdobení klátů – však již bohužel prakticky zaniklo. Proto se Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí rozhodl tuto krásnou krajovou tradici obnovit a zároveň tím symbolicky podpořit velmi důležitou práci včelařů. Od roku 2006 pořádáme řezbářské dílny, na nichž zkušení valašští řezbáři učí účastníky základům vyřezávání a pomáhají jim vytvořit kláty podle vlastní invence. Okrasných nebo i funkčních klátů již byla vyřezána bezmála stovka a můžete se s nimi setkat na nejrůznějších místech Valašska - kromě jednotlivě rozmístěných solitérů je jich na Pustevnách asi 15, na Kohútce 20 a u Willíkova Saloonu na Pulčíně už přes 30.

V předchozím projektu „Experimentální dílny – výroba klátů", který podpořilo MŽP ČR, zkušení řezbáři spolu se zájemci o toto řemeslo a dalšími účastníky výtvarných dílen v letech 2013–14 vyřezali přes 50 funkčních i okrasných klátů. Na podporu pěší turistiky v Javorníkách pak navíc vyráběli také krytá posezení, rozcestníky, označníky i další drobnější dřevěné výrobky.

V letošním roce 2014 jsme se rozhodli ve výrobě valašských klátů pokračovat a realizovali jsme společně s přeshraničním slovenským partnerem Javorníky o. z. projekt s názvem "Zachování a rozvoj řezbářské tradice výroby klátů (úlů)", který byl podpořen z Fondu mikroprojektů regionu Bíle-Biele Karpaty.
Bližší informace o tomto projektu jsou na internetových stránkách "Valašské Kláty" (odkaz na stránky zde)

skládačka ke stažení ZDE

 

 

Výroba okrasných klátů na Kohútce

 

 

 

 

 

 

 

Publikace

publikace_ZateplovaniOvciVlnou.jpg
 

  

Děkujeme


Sledujte nás
 

TOPlist