Úvodní stránka » Mlýn Mikulůvka

Mlýn Mikulůvka

Mikulův mlýn v Mikulůvce

 

Bývalý vodní mlýn Jana Mikuly v obci Mikulůvka (dříve Pržno) je jednou z mála zajímavých technických památek v našem regionu. Chráněn je sice jako památka kulturní, ale podstatná je jeho funkce a velmi dobře dochované mlýnské zařízení, které je i dnes schopné provozu.

V roce 2010 probíhala oprava mlýna podpořená OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR, která především zajistila stabilizaci mlynářovy roubené chalupy přiléhající ke zděnému mlýnu. Srub byl v havarijním stavu, proto bylo nutné celou stavbu opravit od nosných trámů až po propadlé krovy a vyměnit všechny zetlelé části. Dále bylo zprovozněno elektrické mlecí zařízení mlýna, ale také vyrobena replika původního dřevěného kola mlýna podle návrhu schváleného Národním památkovým ústavem. Mlýn tak znovu ožívá jako centrum pro pořádání environmentálních osvětových akcí se stálou expozicí o historii mlynářství, Mikulovy rodiny a obce Mikulůvka.

V červnu 2011 bude Mikulův mlýn otevřen pro veřejnost jako minimuzeum, kde průvodci návštěvníkům představí funkci mlýnského zařízení a seznámí je s historií mlýna.
 

Otevírací doba:

1. 6. – 31. 9. denně 10–16 hod. (mimo pondělí)

1. 4. – 31. 5. a 1. 9. – 31. 10.  So, Ne, svátky 10–16 hod. (mimo pondělí)

Nebo na objednávku (tel. 571 621 602) – min. 2 pracovní dny předem

 

Prezentace mlýna je i na webových stránkách Kudy z nudy:

Historie mlýna

2. 4. 2013 | Rubrika: Mlýn Mikulůvka

Aktuality a akce

2. 4. 2013 | Rubrika: Mlýn Mikulůvka

Rekonstrukce mlýna

2. 4. 2013 | Rubrika: Mlýn Mikulůvka

Kontakty

2. 4. 2013 | Rubrika: Mlýn Mikulůvka

 

  

Děkujeme


Sledujte nás 

TOPlist